Какво показва оценката от 28 март
Ферованадият се котира в международен план в повече от една система от единици и този единствен факт обяснява по-голямата част от объркването, когато купувачите сравняват оферти. Европейските оценки за ванадиевите сплави обикновено се публикуват в щатски долари за килограм съдържащ се ванадий, докато оценките за Северна Америка се публикуват в щатски долари за килограм съдържащ се ванадий. Оценката от 28 март регистрира европейски диапазон за 70-80% ферованадий с ниска граница от 24,00 USD за kg V, което е с 0,40 повече от предишната оценка, и висока граница от 24,51. Оценката на Съединените щати регистрира дъно от 14,50 USD за lb V, спад от 0,50, с най-висока стойност от 15,50 USD за lb V.
Публикувани котировки и преобразуване на единици
| пазар | Спецификация | ниско | промяна | високо | единица |
|---|---|---|---|---|---|
| Европа | FeV 70-80% V | 24.00 | нагоре с 0,40 | 24.51 | USD за kg V |
| САЩ | FeV 70-80% V | 14.50 | надолу с 0,50 | 15.50 | USD за lb V |
Коефициентът на преобразуване е фиксиран според масата: един паунд е 0,45359 кг. Ниската цена в САЩ от 14,50 USD за lb V следователно се равнява на около 31,97 USD за kg V, а европейската ниска цена от 24,00 USD за kg V се равнява на около 10,89 USD за lb V. Разликата между двете публикувани числа не е възможност за арбитраж; тя отразява различни бази за доставка, различно типично съдържание на ванадий и преди всичко различни конвенции за това какво е включено в оценената цена. Никога не сравнявайте оферта за-паунд с оферта за-килограм, без първо да конвертирате.
Справка за оценка и състав
Класовете на ферованадий се определят от съдържанието на ванадий и от строги ограничения за алуминий, фосфор, силиций и въглерод, тъй като тези остатъци се прехвърлят в стоманата. Познатата система за обозначаване варира от FeV40 до FeV80, всеки в клас A и B, отразяващ нивото на алуминия.
| Степен | V (%) | Al max (%) | P max (%) | Si max (%) | C max (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38-45 | 1.5 | 0.09 | 2.00 | 0.60 |
| FeV40-B | 38-45 | 2.0 | 0.15 | 3.00 | 0.80 |
| FeV50-A | 48-55 | 1.5 | 0.07 | 2.00 | 0.40 |
| FeV50-B | 48-55 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV60-A | 58-65 | 1.5 | 0.06 | 2.00 | 0.40 |
| FeV60-B | 58-65 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV80-A | 78-82 | 1.5 | 0.05 | 1.50 | 0.15 |
| FeV80-B | 78-82 | 2.0 | 0.06 | 1.50 | 0.20 |
Тези ограничения следват структурата на степента, използвана в спецификационните стандарти за ферованадий, включително GB/T 4139 на китайския пазар и ISO 5452 в международен план. Тъй като цената е посочена за съдържащия се ванадий, по-високите класове носят по-ниски разходи за транспорт и обработка на единица ванадий, поради което FeV80 често е предпочитаният клас за-търговия на дълги разстояния, дори когато номиналната му цена за тон е по-висока.
Какво движи цената на ферованадия
Четирима водачи доминират. Цената на захранването е най-висока: ванадийът се възстановява от шлака,-съдържаща ванадий, от ванадиев пентоксид и от отработени катализатори, така че пазарът на пентоксид определя дъното. Разходите за енергия и редуктор оформят таксата за алуминотермично преобразуване. Търсенето на стомана, особено за микролегирана арматура, автомобилна ламарина и структурни секции с висока -якост, определя темпото на потребление. И накрая, търговската политика, лицензирането на износа и тарифите за навло променят доставения брой, без да променят съдържанието на метал. Движение от 0,40 USD за kg V, както е записано на 28 март, е скромно на пазар, където исторически са се случвали тримесечни колебания от няколко долара, но е достатъчно, за да се промени изчислената цена на топлината на арматурата.
Как да проверите оферта за ферованадий
Първо попитайте за ценова база: съдържание на ванадий на kg или на lb и дали базата е FOB, CFR или доставено. След това проверете степента и класа, тъй като клас A-с 1,5% максимум алуминий не е взаимозаменяем с клас B-при 2,0%, където алуминият е ограничен в спецификацията на стоманата. Потвърдете размера на бучката, тъй като 10-50 mm е типично за добавяне на черпак, докато по-фин материал се използва за тел с сърцевина. И накрая, изискайте сертификата за анализ за действителната партида и проверете резултата за ванадий спрямо минималния клас, а не спрямо номиналната стойност. Цитат, който е с 2% по-евтин от пазара, докато показва съдържание на ванадий в най-долната част на лентата, изобщо не е по-евтин.
Често задавани въпроси
Q:Защо европейският ферованадий се цитира на kg, а материалът в САЩ - на lb?
О: Това е пазарна конвенция. Европейските оценки използват USD за килограм съдържащ се ванадий, докато оценките в Северна Америка използват USD за фунт съдържащ се ванадий. Един паунд се равнява на 0,45359 кг.
Q:Какво е 14,50 USD за lb V в USD за kg V?
О: Разделянето на 0,45359 дава приблизително 31,97 USD на кг съдържащ се ванадий. Европейската цифра от 24,00 USD за kg V се равнява на около 10,89 USD за lb V.
Q:Кой клас FeV се използва за микролегирана стомана?
О: FeV50 и FeV80 са обичайният избор за микролегирани и HSLA стомани. По-ниските-класове ванадий се използват, когато е приемливо по-голямо тегло на добавката или където местното предлагане ги предпочита.
Q:Каква е разликата между A и B класове?
О: Клас А поддържа алуминий до максимум 1,5% и по-строги ограничения за фосфор; клас B позволява до 2,0% алуминий с малко по-широки граници на фосфор и силиций. Изборът зависи от остатъчните граници на произвежданата стомана.
Q:Следва ли цената на ферованадия пряко ванадиевия пентоксид?
О: Близо, но не механично. Пентоксидът е основното захранване и определя дъното, докато енергията за преобразуване, редукторът, товарите и условията на търсене определят действителната премия за ферованадий.
Q:Какъв размер трябва да се поръча?
О: За добавяне на кофа и пещ, 10-50 mm е стандартна практика. По-фините фракции се използват в сърцевината и в инжекционните системи и обикновено имат различна ценова база.

